معمارسرا

دانلود پروژه معماری، نقشه های معماری، پاورپوینت معماری

پاورپوینت مسجد شیخ لطف الله اصفهان

پاورپوینت مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان

پاورپوینت مسجد شیخ لطف الله اصفهان

 

 

مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان که در ۱۶۰۲ – ۱۶۱۹ میلادی ساخته شده است، یکی از مسجد‌های تاریخی و معروف اصفهان، در ضلع شرقی میدان نقش جهان، اصفهان قرار دارد. میدان نقش جهان است که در دوران صفوی ساخته شده است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌است. مسجد شیخ لطف‌الله به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده و در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو و در همسایگی مسجد شاه واقع شده است. این مکان مذهبی برای تجلیل شیخ لطف‌الله میسی بنا گردیده و سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند.
علیرضا عباسی خطاطی کتیبه‌ها و دو ردیف کتیبه دور گلوی زیر گنبد و محمدرضا اصفهانی معماری مسجد را برعهده داشت. از ویژگی‌های مسجد شیخ لطف‌الله نداشتن صحن و مناره است که در معماری اسلامی جزء لاینفک مساجد است.
تزئینات کاشی‌کاری مسجد شیخ لطف‌الله در داخل از ازاره‌ها به بالا همه از کاشی‌های معرق پوشیده شده است. این مسجد یکی از زیباترین آثار تاریخی اصفهان در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو واقع شده است. شماری از کاشیکاری‌های معرق درون و بیرون گنبد و کتیبه‌های خط ثلث آن به خط علی‌رضای تبریزی عباسی است.
این مسجد به علت اینکه نه مناره دارد و نه دارای شبستان ورودی (حیاط) است و همچنین ورودی آن پله می‌خورد، مشابه سایر مساجد نیست. عدم وجود شبستان و صحن ورودی، این مسجد را به مقتضیات تقارنی میدان نقش جهان (قرار گرفتن مسجد رو به روی عمارت عالی‌قاپو) که در نهایت منجر به این مسئله شده است که نتوان صحنی یا حیاطی رو به قبله که برای نمازگزاری استفاده شود، برای آن طراحی کرد.

 

فهرست پاورپوینت:

معرفی مسجد
تفاوت های این مسجد با دیگر مساجد
تاریخچه مسجد شیخ لطف الله
معماری مسجد
ورودی مسجد
راهروی ورودی
دیوار و سقف مسجد
محراب مسجد، شاهکاری در معماری مساجد
گنبد مسجد، یکی از زیباترین گنبدهای جهان
تصاویر هندسی نما و پلان

 

دانلود پاورپوینت مسجد شیخ لطف الله اصفهان

صفحات: 42 اسلاید

فرمت فایل: پاورپوینت – PPT – قایل ویرایش

 

 

پرداخت و دانلود با کلیه کارت های بانکی عضو شتاب

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
Twitter Facebook Digg yahoo