معمارسرا

دانلود پروژه معماری، نقشه های معماری، پاورپوینت معماری

دانلود پاورپوینت معماری روستای ابیانه

دانلود پاورپوینت معماری روستای ابیانه

پاورپوینت معماری روستای ابیانه

.

.

دانلود پاورپوینت معماری روستای ابیانه

دانلود پاورپوینت معماری روستای ابیانه

.

.

روستای ابیانه ابیانه در بخش پایانی دره برزرود، در دامنه شمال غربی کوه کرکس یکی از جلوه های اصیل و تقریباً دست نخورده روزگاران کهن ایران زمین، به نام ابیانه قرار دارد. این روستای زیبا که پرتوافکن جلوه های گوناگون تمدن کهن ایران زمین است در فاصله 22 کیلومتری جنوب غربی جائه آسفالته نطنز  کاشان و 42 کیلومتری غرب شهر نطنز قرار گرفته است.

وجه تسمیه یا نامگذاری
گرچه در مکاتبات و گفتارها این روستا را ابیانه نوشته یا بیان می کنند، ولی مردم این روستا در گفت و گوهای خود از زادگاهشان به نام ” ویونه یا ویانه ” یاد می کنند و خود را ” ویانه ای یا   ویونج ” می نامند و کلمه ویانه به معنی درخت بید و بید ستانه می باشد ، زیرا دره ابیانه از محل سرچشمه دو آب در غرب روستا تا پایین ده پوشیده از درختان بید بوده است و حتی در حال حاظر نیز بقایای این درختان در مسیر دره دیده می شود. ساکنین اولیه روستا که در جست و جوی پناه گاهی مناسب برای سکونت خود بوده اند ، پس از رسیدن به این منطقه آنرا مناسب سکونت یافته و کلمه بیدزار یا بید ستانه (ویونه) را بر محل خود نهاده که هنوز هم شکل اولیه خود را حفظ کرده است.

.

زبان مردم ابیانه
زبانی که مردم ابیانه با آن گفت و گو می کنند، اصطلاحاً  فُرس قدیم  گفته می شود و شعبه ای است از زبان رایج مردم نطنز، میمه، جوسقان قالی و با زبان بعضی از نقاط مرکزی ایران و زبان مردم حدود سمنان و سبزوار و دیگر شهرهای آن حدود نزدیکی هایی دارد. از ویژگی های آن از نظر ماکانیسم یا ساختار، 1- در گردش خود خیلی روان است.  2- واژه ها را صریح ادا می کند.  3- دنباله واژه ها را کش و قوس آن چنانی نمی دهند تا لهجه ای به وجود آورد.

در زبان ابیانه ای علاوه بر سه مصوت کوتاه (زبر ، زیر ، پیش) و سه مصوت بلند ( آ ، او ، ای ) یک مصوت کوتاه و یک مصوت بلند اضافه دارد.

جمعیت
جمعیت ابیانه 144 نفر متشکل از 83 خانوار می باشد که نسبت به آمار سال 1329 شمسی که جمعیت آنرا 2000 نفر اعلام کرده بود، کاهش چشم گیری را نشان می دهد. این کاهش جمعیت مانند سایر روستاهای نطنز نتیجه مهاجرت مردم به شهرستان ها به ویژه تهران است.

محله های ابیانه
ابیانه از سه محله اصلی به نام های پل، یسمان، هرده، تشکیل شده است و محله های سه گانه نیز روی هم شامل سیزده محله کوچکتر به شرح زیر می باشند:
محله های خونه گاه، (خانقاه)، سرکوله، میمون ده، (میان ده)، علی پاره نا، زیاره گاه (زیارت گاه)، پیکل (پشت دیوار)، پالیزه، کوله باغی (کوچه باغ)، پرزله، برگارماوه (در گرمابه)، هرشوگاه، هر دروازه (دروازه پایین).

شغل مردم ابیانه
شغل مردم زراعت است و تا چند سال پیش گله داری نیز از رونق به سزائی برخوردار بود. محصولات ابیانه غلات و حبوبات بویژه میوه های سر درختی می باشد. چون بیشتر فضای کشاورزی ابیانه را باغ های میوه تشکیل می دهد.

قناتها و چشمه ها
آب مورد نیاز از قنات های داریون، تاردر، برقه، باغستان پایین، هینزا، چشمه های آب سیاه، آب سفید، ریسون و تعدادی چشمه های دیگر که پس از به هم پیوستن دو آب نامیده می شود تأمین می شود.
مزارع
ابیانه دارای تعدادی مزارع به نامهای گه بالا ( جهق علیا )، مراوند، نیاز مرق، چشمه سفید، چشمه بی بی، تجره ورجه، سر مرق، دن نار، دو گل جیون، گلوقه بالا و گلوقه هره می باشد.
مراتع
در جنوب غربی ابیانه مراتع نسبتاً وسیعی قرار دارد که به فهرود و کامو و گه ( جهق ) و سُه منتهی می شود. نام آنها بدین شرح است: مراتع لانخود، چشمه سفید، آب قوز، سر مرق، سر آب گهه، لاسه جا، لادنّار، پی اسپی ( پرسفید )، پشت گدار تجره، دو گل جیون و رزان دا.

دانلود پاورپوینت معماری روستای ابیانه

پاورپوینت روستای ابیانه

دانلود پاورپوینت معماری روستای ابیانه

.

تعداد صفحات: 161 اسلاید

فرمت فایل: پاورپوینت (PPTX) قابل ویرایش

 

.

پرداخت و دانلود با کلیه کارت های بانکی عضو شتاب

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
Twitter Facebook Digg yahoo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *