معمارسرا

دانلود پروژه معماری ، نقشه های معماری ، پاورپوینت معماری

دانلود پاورپوینت معماری روستای ابیانه

دانلود پاورپوینت معماری روستای ابیانه

دانلود پاورپوینت معماری روستای ابیانه

.

.

دانلود پاورپوینت معماری روستای ابیانه

دانلود پاورپوینت معماری روستای ابیانه

.

.

روستای ابیانه ابیانه در بخش پایانی دره برزرود ، در دامنه شمال غربی کوه کرکس یکی از جلوه های اصیل و تقریباً دست نخورده روزگاران کهن ایران زمین ، به نام ابیانه قرار دارد . این روستای زیبا که پرتوافکن جلوه های گوناگون تمدن کهن ایران زمین است در فاصله ۲۲ کیلومتری جنوب غربی جائه آسفالته نطنز  کاشان و ۴۲ کیلومتری غرب شهر نطنز قرار گرفته است .
وجه تسمیه یا نامگذاری
گرچه در مکاتبات و گفتارها این روستا را ابیانه نوشته یا بیان می کنند ، ولی مردم این روستا در گفت و گوهای خود از زادگاهشان به نام ” ویونه یا ویانه ” یاد می کنند و خود را ” ویانه ای یا   ویونج ” می نامند و کلمه ویانه به معنی درخت بید و بید ستانه می باشد ، زیرا دره ابیانه از محل سرچشمه دو آب در غرب روستا تا پایین ده پوشیده از درختان بید بوده است و حتی در حال حاظر نیز بقایای این درختان در مسیر دره دیده می شود . ساکنین اولیه روستا که در جست و جوی پناه گاهی مناسب برای سکونت خود بوده اند ، پس از رسیدن به این منطقه آنرا مناسب سکونت یافته و کلمه بیدزار یا بید ستانه ( ویونه ) را بر محل خود نهاده که هنوز هم شکل اولیه خود را حفظ کرده است .

.

زبان مردم ابیانه
زبانی که مردم ابیانه با آن گفت و گو می کنند ، اصطلاحاً  فُرس قدیم  گفته می شود و شعبه ای است از زبان رایج مردم نطنز ، میمه ، جوسقان قالی و با زبان بعضی از نقاط مرکزی ایران و زبان مردم حدود سمنان و سبزوار و دیگر شهرهای آن حدود نزدیکی هایی دارد . از ویژگی های آن از نظر ماکانیسم یا ساختار ، ۱- در گردش خود خیلی روان است .  ۲- واژه ها را صریح ادا می کند .  ۳- دنباله واژه ها را کش و قوس آن چنانی نمی دهند تا لهجه ای به وجود آورد .

در زبان ابیانه ای علاوه بر سه مصوت کوتاه ( زبر ، زیر ، پیش ) و سه مصوت بلند ( آ ، او ، ای ) یک مصوت کوتاه و یک مصوت بلند اضافه دارد .

جمعیت
جمعیت ابیانه ۱۴۴ نفر متشکل از ۸۳ خانوار می باشد که نسبت به آمار سال ۱۳۲۹ شمسی که جمعیت آنرا ۲۰۰۰ نفر اعلام کرده بود ، کاهش چشم گیری را نشان می دهد . این کاهش جمعیت مانند سایر روستاهای نطنز نتیجه مهاجرت مردم به شهرستان ها به ویژه تهران است .

محله های ابیانه
ابیانه از سه محله اصلی به نام های پل ، یسمان ، هرده ، تشکیل شده است و محله های سه گانه نیز روی هم شامل سیزده محله کوچکتر به شرح زیر می باشند :
محله های خونه گاه ، ( خانقاه ) ، سرکوله ، میمون ده ، ( میان ده ) ، علی پاره نا ، زیاره گاه ( زیارت گاه ) ، پیکل ( پشت دیوار ) ، پالیزه ، کوله باغی ( کوچه باغ ) ، پرزله ، برگارماوه ( در گرمابه ) ، هرشوگاه ، هر دروازه ( دروازه پایین ) .

شغل مردم ابیانه
شغل مردم زراعت است و تا چند سال پیش گله داری نیز از رونق به سزائی برخوردار بود .محصولات ابیانه غلات و حبوبات بویژه میوه های سر درختی می باشد . چون بیشتر فضای کشاورزی ابیانه را باغ های میوه تشکیل می دهد .

قناتها و چشمه ها
آب مورد نیاز از قنات های داریون ، تاردر ، برقه ، باغستان پایین ، هینزا ، چشمه های آب سیاه ، آب سفید ، ریسون و تعدادی چشمه های دیگر که پس از به هم پیوستن دو آب نامیده می شود تأمین می شود .
مزارع
ابیانه دارای تعدادی مزارع به نامهای گه بالا ( جهق علیا ) ، مراوند ، نیاز مرق ، چشمه سفید ، چشمه بی بی ، تجره ورجه ، سر مرق ، دن نار ، دو گل جیون ، گلوقه بالا و گلوقه هره می باشد .
مراتع
در جنوب غربی ابیانه مراتع نسبتاً وسیعی قرار دارد که به فهرود و کامو و گه ( جهق ) و سُه منتهی می شود . نام آنها بدین شرح است : مراتع لانخود ، چشمه سفید ، آب قوز ، سر مرق ، سر آب گهه ، لاسه جا ، لادنّار ، پی اسپی ( پرسفید ) ، پشت گدار تجره ، دو گل جیون و رزان دا .

دانلود پاورپوینت معماری روستای ابیانه

پاورپوینت روستای ابیانه

دانلود پاورپوینت معماری روستای ابیانه

.

تعداد صفحات : ۱۶۱ اسلاید

حجم : ۳٫۱ مگابایت

فرمت فایل : پاورپوینت (PPTX) قابل ویرایش

قیمت : ۳۵۰۰ تومان

.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Twitter Facebook Google Buzz Digg yahoo Technorati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *