معمارسرا

دانلود پروژه معماری ، نقشه های معماری ، پاورپوینت معماری

گنبدهای ژئودزیک

گنبد های ژئودزیک

.

.

گنبد های ژئودزیک ( پاورپوینت )

دانلود پاورپوینت گنبد های ژئودزیک

.

.

گنبد های ژئودزیک سازه فضا کار کروی است که بارهای وارده از طریق اعضای خطی که در یک گنبد کروی قرار گرفته اند را به تکیه گاهها منتقل می کند و در آن تمامی اعضا در تنش مستقیم (کشش یا فشار)هستند.معمولا ازپوشش نازک (از جنس پلاستیک یا فلز)برای پوشش گنبد و تبدیل آن به یک فضای محدود استفاده می شود.
هندسه گنبد های ژئو دزیک بر اساس پنج حجم افلاطونی است:چهار ضلعی,مکعب,هشت ضلعی,دوازده ضلعی وبیست ضلعی.
در این پنج حجم(و فقط این پنج حجم) چند ضلعی ها همگی منتظم بوده وتمامی اضلاع یکسان هستند وتعداد وجوه با تعداد رئوس برابر می باشد.چنین احجامی به هر شکلی که قرار گیرند,تمام رئوس با محیط کره در تماس می باشند.

گنبدهای ژئودزیک به وسیله تقسیمات فرعی یک یا چند حجم افلاطونی شکل می گیرند.هشت ضلعی و بیست ضلعی به دلیل شکل مثلثی پایه,به طور ذاتی پایداری بیشتری دارند و برای گنبدهای مشبک استفاده می شود.با تعداد تقسیمات بیشتر گنبدهای نرمتر وانعطاف پذیرتر حاصل می شود.
شناخته شده ترین شکل چنین گنبدهایی , توپ فوتبال است که از تقسیمات سه تایی تکرار شونده از یک حجم بیست ضلعی به وجود آمده است.
هندسه گنبد های ژئودزیک را می توان در اسکلت مرجان های دریایی پیدا کرد.

بارها در  گنبد های ژئودزیک از طریق نیروهای محوری(کشش و فشار) موجود در اعضای قاب به پی منتقل می شوند.
تمامی اعضای بالایی گنبد نیم کروی, در اثر بار یکنواخت,تحت فشار و تمامی اعضای پایینی تحت کشش و اعضای نزدیک به خط عمود تحت فشار قرار خواهند گرفت.
گنبدهای نیم کره در تکیه گاه نزدیک به خط عمود هستند و یک خط پایه نزدیک به خط افق دارند,که مقداری جزئی نیروی رانشی بیرونی ایجاد می نماید.
گنبد های ربع دایره(تقریبا نصف ارتفاع یک گنبد نیم کره)۵ نقطه اتکا و نیروی رانشی بیرونی قابل توجهی را ایجاد می کند و باید به وسیله پشت بندها یا حلقه های کششی مقاوم گردد.
گنبدهای سه-چهارم کره هم دارای ۵ نقطه اتکا هستند,ولی نیروی رانش به سمت داخل ایجاد می نمایند.
بارهای متمرکز وارد بر گنبد از طریق خرپاهایی که به وسیله دو یال مجاور هم تشکیل می شود، مقاومت می گردد. در جایی که تعداد تقسیمات کم و طول میله های خرپا زیاد است،ارتفاع خرپا افزایش می یابد.
مسأله مقاومت در برابر بارهای متمرکز در گنبدهای بزرگ با ایجاد یک لایه مضاعف جهت افزایش ارتفاع مقطع خرپا حل می گردد. این لایه به خوبی سازه فضاکار را دربرمی گیرند و از تقسیمات هندسی روی گنبد متابعت می نمایند.
گنبدهای یک لایه برای دهانه های تا ۱۰۰ فوت(۳۰ متر) مناسب است. در دهانه های بزرگتر گنبدها به دو لایه از سازه فضاکار نیاز دارند.

.

.

تعداد صفحات : ۳۶ اسلاید

فرمت فایل : پاورپوینت – powerpoint (قابل ویرایش)

حجم فایل : ۲٫۱ مگابایت

قیمت: ۱۶٫۵۰۰ تومان

 

پرداخت و دانلود با کلیه کارت های بانکی عضو شتاب

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Twitter Facebook Google Buzz Digg yahoo Technorati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *