معمارسرا

دانلود پروژه معماری ، نقشه های معماری ، نقشه اتوکدی

دانلود مقاله تونل سازی ( آشنایی + مراحل تونل سازی )

دانلود مقاله تونل سازی ( آشنایی + مراحل تونل سازی )

دانلود مقاله تونل سازی ( آشنایی + مراحل تونل سازی )

دانلود مقاله تونل سازی ( آشنایی + مراحل تونل سازی )

مقاله تونل سازی

عنوان مقاله : آشنایی با سیستم های تونل سازی ، مراحل تونل سازی و روش های آن

شرح مختصر مقاله : در این مقاله نخست با اهمیت تونل سازی آشنا خواهید شد و سپس در ادامه روش های تونل سازی و سیستم های مورد استفاده در تونل سازی مورد بحث قرار گرفته است . در تعریف ساده تونل به عنوان یک راهرو طویل زیر زمینی تعریف شده است و در تعریفی جامع تر راهرو زیر زمینی افقی که از هر دو طرف به هوای آزاد مرتبط است . به طور کلی مقصود از تونل ، کلیه راهرو های زیرزمینی است که برای استخراج مواد معدنی ، رفت و آمد اتوموبیل ها ، حرکت قطارها ، انتقال لوله و کابل و نیز انتقال آب ، احداث می‌شود.

از مهمترین مراحل تونل سازی می توان به  تهیه طرح تونل ، نقشه برداری مسیر و تحقیقات مهندسی ، حفر تونل ، نگهداری موقت تونل ، انجام خدمات فنی از قبیل تهویه ، آبکشی ، روشنایی و … و همچنین نگهداری دائم تونل اشاره نمود . در طبقه بندی تونل ها میتوان موارد زیادی نام برد که مهمترین انواع تونل ها شامل : تونل های حمل و نقل ، تونل های صنعتی  ، تونل های معدنی میشود.

تاریخچه تونل سازی

قدیمی‌ترین تونل شناخته شده در حدود ۴۰۰۰ سال پیش در بین النهرین حفر شده، این تونل به طول کیلومتر ۱ و ابعاد ۵/۴* ۶/۳ متر از زیر رود فرات می‌گذشت و قصر پادشاهی بابل را به معبد اختصاصی متصل می‌‌ساخت. در سال ۵۲۵ قبل از میلاد، پیکرات، برای تهیه آب تونلی احداث کرد که هردوت مورخ یونانی ۶۰ سال پس از اتمام آنرا در ردیف یکی از سه ساختمان بزرگ یونان به شمار آورد. در ایران از چند هزار سال پیش ، به منظور استفاده از آبهای زیر زمینی تونلهایی موسوم به قنات حفر شده است که طول بعضی از آنها به ۷۰ کیلومتر می‌رسد . تعداد قنات های ایران بالغ بر ۵۰۰۰۰ رشته برآورد شده است .

تعداد صفحات : ۱۰۹ صفحه

فرمت فایل : ورد – word – قابل ویرایش

حجم فایل : ۲۱۰ کیلوبایت

قیمت : ۴۰۰۰ تومان

راهنمای خرید :
پس از کلیک بر روی دکمه پرداخت آنلاین و خرید توسط کلیه کارتهای عضو شبکه شتاب ،فایل خریداری شده قابل دانلود خواهد بود و به ایمیل شما نیز ارسال خواهد شد .

پرداخت و دانلود با کلیه کارت های بانکی عضو شتاب

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Twitter Facebook Google Buzz Digg yahoo Technorati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *