معمارسرا

دانلود پروژه معماری، نقشه های معماری، پاورپوینت معماری

تحقیق معماری مصر

تحقیق درباره معماری مصر

تحقیق معماری مصر

 

 

 

مقدمه:
طی سالیان درازی كه از ساختمان هرم بزرگ گیزا می گذرد، این بنای باشكوه بارها و بارها مورد بازدید بزرگان، زورمندان تاریخ، اعم از خلفا، پادشاهان، فرمانروایان و سرداران قرار گرفته است. در این راستا برخی با صدور فرمان تخریب و نابودی هرم و پاره ای نیز همراه با احساس شگفتی و ستایش بوده است.
یادآوری می شود كه علی رغم كوششهای فراوانی كه تاریخ نویسان، پژوهشگران و مصرشناسان بعمل اورده اند، پیشینه تمدن و فرهنگ مصر باستان نیز تاكنون روشن نشده است.
تاریخ نویسان متعصب و تندروی مصری بر پایه گفته های كاهنین مبدأ تاریخ این كشور باستانی را همزمان با آغاز فرمانروائی سلسله خدایان به سال
554/30 ق.م دانسته اند. این در حالی است كه تاریخ نویسان بی طرف شروع تمدن و فرهنگ این كشور را سال 5619 ق.م با آغاز فرمانروایی منس و تشكیل نخستین سلسله از فراعنه می دانند. از این رو نگارنده نیز در این نوشتار میانگین تاریخهای یاد شده را كه از سوی اكثر تاریخ نویسان و مصرشناسان پرآوازه پذیرفته شده است، برگزیده و سال 4800 ق.م را تاریخ آغاز عملیات ساختمانی هرم گیزا قرار داده است.

تحقیق معماری مصر

كشور باستانی مصر یا به گفته ای گهواره تمدن جهان میان 23 تا 32 درجه عرض جغرافیایی شمالی و 25 تا 35 درجه طول جغرافیای شرقی قرار دارد.
این كشور به طول تقریبی 1500 كیلومتر از شمال به دریای مدیترانه، از جنوب به كشور سودان، از باختر به كشور لیبی و از خاور به دریای سرخ راه دارد. از گستره 990 هزار كیلومتر مربعی كه در بر دارد، تنها 250/31 كیلومتر مربع یا نزدیك به 3 درصد آن قابل كشاورزی و 500/32 كیلومتر آن قابل سكونت است.
از آنجا كه بیشترین بخش از خاك كشور مصر را بیابانهای سوزان و بی آب و علف تشكیل داده، تنها كرانه های رود نیل و بویژه دلتای آن بهترین موقعیت برای كشاورزی و سكونت در مصر و بخضی از قاره آفریقا را دارا می باشد.
با درنظر گرفتن این موقعیت جغرافیایی استثنایی، مصر مناسب ترین منطقه برای مهاجرت اقوام گوناگون از كشورهای همسایه بوده است.
جمعیت این كشئر هم اكنون نزدیك به 60 میلیون نفر می رسد و پایتخت آن شهر قاهره است. این شهر در مصر باستان به نام هایاپولیس نامیده می شده است و ویرانه های آن نیز در نزدیكی شهر قاهره مشاهده می شود.
یادآوری می شود كه فرمانروایان سلسله نوزدهم فراعنه پایتخت خود را به شهر تانیس در شمال شرقی دلتای نیل جابجا نمودند، ولی پس از تسلط اعراب به مصر و به دستور عمر خلیفه مسلمانان، پایتخت مصر بار دیگر به شهر قاهره كه از مركزیت بیشتری برخوردار بود انتقال یافت.
رود نیل با ویژگیهای استثنائی خود پس از سرچشمه گرفتن از مناطق استوائی و گذشتن از كشورهای مجاور به طول تقریبی 1000 كیلومتر در خاك مصر جریان دارد (شكل 3).
سطح آب نیل كه یكی از طولانی ترین رودهای جهان بشمار می رود، با طغیان سالیانه خود كه از اواسط خرداد ماه آغاز و تا پایان آذر ادامه دارد، نزدیك به 9 متر بالا آمده و مواد رسوبی و حاصلخیز را همراه با جریان خود به كرانه ها و بویژه دلتای آن حمل و شش تا ده هزار كیلومتر از هر سو كرانه ها را جهت كشاورزی آماده می نماید.
وزش بادی كه در كشور مصر به مدت سال از شمال به جنوب ادامه دارد، جابجایی اهالی و حمل و نقل فرآورده های كشاورزی را از راه رود نیل آسان می نماید.
مهمترین فرآورده های كشاورزی مصر عبارتند از گندم، جو، حبوبات، كنف و پنبه كه صادرات كشور رتا در بر می گیرد. شایان گفتن است كه مصریان شاید نخستین قومی باشند كه پنبه را شناخته و آن را برای پوشش و لباس بكار برده اند.
فرآورده های كشاورزی و كانی در مصر باستان بازار تمامی كشورهای كرانه دریای مدیترانه را به دست گرفته و با نظام رایج داد و ستد به گونه پایاپای این فرآورده ها در برابر طلا و عاج معامله می شده اند.

هرم بزرگ گیزا از زبان تاریخ نویسان و بازدیدکنندگان

هرم بزرگ گیزا از زبان تاریخ نویسان مغرب زمین
اهرام سه گانه و به ویژه هرم بزرگ كه در جهان به نام یكی از عجایب هفتگانه نامیده شده است، پس از پایان ساختمان كه متأسفانه از تاریخ دقیق آن آگاهی در دست نیست، بارها و بارها مورد تخریب افراد و گروههای گوناگون قرار گرفته و دیگر بار به فرمان فراعنه و بزرگ مردان تاریخ مصر بهسازی و نوسازی گشته است.
در روند این فراز و نشیب ها، برای آخرین بار پس از 2000 سال در سلسله نوزدهم فراعنه، به فرمان رامسس دوم فرعون دانشمند و هنرپرور، هرم مورد بهسازی بنیادین قرار گرفت، بخشهایی از این ساختمان شگفت انگیز كه گمان می رفت برای همیشه باید از دیدی همگان پنهان بماند، برابر طرح اولیه ساختمان كه كاهنین مورد اعتماد به دست آمده بود، مهر و موم گشت و بدین سان ورود و بازدید از هرم ممنوع گردید. با روی كار آمدن سلسله بیست و هفتم یا سلسله فراعنه ایرانی هرم بار دیگر بازگشائی و بازدید از آن برای همگان آزاد اعلام شد.
هرودت نخستین تاریخ نویسی می باشد كه هنگام عزیمت به ایران به دعوت خشایارشاه در سال 420 ق.م از مصر و اهرام بازدید نموده است. پس از بازدید هرودت از مصر، تاریخ نویسان پرآوزاه جهانی گزارشهای گوناگونی درباره اهرام منتشر نموده اند، ولی متأسفانه در این راستا كمتر گزارشهای مستندی كه بر پایه برگردان حروف هیروگلیف استوار باشد مشاهده می شوند.
در این نوشتار كوشش بعمل آمده است كه تا حد امكان سخنان و دیدگاههای نویسندگان و تاریخ نویسانی را كه به برگردان حروف هیروگلیف دسترسی داشته اند گردآوری و چكیده ای از آنها را در اختیار خوانندگان گرامی فرار دهیم.
هرودت كه شاید بتوان به گفته هایش در مقایسه با سخنان دیگر تاریخ نویسان در سده های پیش از میلاد بهای بیشتری داد، در پاسخ به این پرسش كه چرا جسد فرعون در نخستین طبقه از واحد پنج اشكوبه ای كه به نام وی نامگذاری شده یافت نگردیده است می گوید:
مصریان بر این باور بودند كه روح پس از مدت زمان بسیار كوتاهی دیگر بار به كالبد حلول خواهد نمود. از این رو جسد فرعون را نخست به صورت امانت در نخستین طبقه قرار دادند، تا در فرصتی مناسب به منزلگاه همیشگی خود كه سردابی در ژرفای 10/58 متری از كف هرم می باشد جابجا نمایند. آنان با تدابیری كه اندیشیده بودند می توانستند هنگام نیاز این سرداب را به وسیله كانالی كه به رود نیل پیوند داشت از آب پر نموده و اینطور جسد را از دستبرد و تاراج یغماگران برهانند.
از آنجا كه هرودت برای نخستین بار از احتمال وجود این سرداب سخن گفته و محل ورود به سرداب نیز تا كنون كشف نشده است، سرداب یاد شده به نام سرداب فرضی هردوت نامیده شده است.

 

دانلود تحقیق معماری مصر

تعداد صفحات: 22 صفحه

حجم فایل: 26 کیلوبایت

فرمت فایل: ورد –word – doc-قابل ویرایش

 

 

 

پرداخت و دانلود با کلیه کارت های بانکی عضو شتاب

 

 

 

تحقیق درباره معماری مصر

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
Twitter Facebook Digg yahoo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *